حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 158 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 1×
جایگاه گردشگری در بودجه ۱۴۰۲ بسیار ضعیف است
26 دی 1401 - 8:11
شناسه : 827
بازدید 159
0
نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی: حدود 40 الی 50 درصد مراکز تاریخی و گردشگری به ثبت ملی رسیده متعلق به استان فارس و شیراز است که متاسفانه از سال های گذشته تاکنون قدر این مهم را ندانسته ایم.
ارسال توسط : منبع : ایلنا
پ
پ
دکتر علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شریف شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون مواردی که به بخش گردشگری در بودجه ۱۴۰۲ اختصاص یافته باشد مشاهده نکردم.
وی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه توجه به گردشگری استان فارس می تواند دیگر استان ها را هم درگیر کند و از ظرفیت های آن ها به نحو احسن استفاده کند، افزود: حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد مراکز تاریخی و گردشگری به ثبت ملی رسیده متعلق به استان فارس و شیراز است که متاسفانه از سال های گذشته تاکنون قدر این مهم را ندانسته ایم.
*مدیران استان قدر جذابیت های گردشگری را نمی دانند
نماینده شیراز و زرقان با بیان اینکه شوربختانه مدیران استان هنوز قدر این مراکز و جذابیتهای مهم گردشگری را نمی دانند، ادامه داد: زیرا هنوز به طور جدی در حوزه درآمدزایی از صنعت گردشگری نیازمند نیستیم و در شرایط فعلی تمام افراد برای درآمد زایی ،  ذهنشان را بر روی موضوعاتی مانند نفت، پتروشیمی،و گاز … معطوف کرده اند.
عضو مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه مسئولان در استان فارس و کشور در حوزه گردشگری به یک راهبرد و دستورالعمل مشخص دست نیافته اند، گفت: با توجه به اینکه استان فارس دارای جاذبه های زیادی در ۴ فصل است بنابراین توجه به این مهم بی شک می تواند موضوع اشتغال استان را حل و اقتصاد فارس را به سمت شکوفایی هدایت کند.عضو کمیسیون آموزش با اشاره به اینکه تحریم ها خیلی تاثیری در گردشگری و رونق این صنعت ندارد و مسئولان می توانند با یک نگاه ویژه و عملیاتی به این صنعت رونق را در تمام بخش ها ایجاد کنند، بیان کرد: اهمیت ویژه به گردشگری داخلی و کشورهای همجوار می توانند ظرفیت اشغال هتل ها و مراکز اقامتی در استان را تکمیل کنند.پاک فطرت با بیان اینکه بر افزایش تعداد هتل ها و مراکز اقامتی در استان فارس تاکید کرد و افزود: جهت رونق گردشگری باید زیر ساخت های مناسبی فراهم شود.
*بی توجهی به حریم های میراثی و تاریخی شیراز
نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه به نظر می رسد در حال حاضر توجهی به بخش گردشگری نمی شود، تصریح کرد: متاسفانه در برخی موارد شاهدیم که به حریم های میراثی و تاریخی توجهی نمی شود و بعضا در کنار اماکن ارزشمند و تاریخی و جذابیت های شهر اقدام به ساخت ساختمان های بلند مرتبه می کنیم و جذابیت ها را از کار می اندازیم.
وی با بیان اینکه بعضی اوقات شاهدیم که عدم توجه و تزریق مالی به مرمت اماکن تاریخی و جذابیت ها باعث تخریب ساختمان ها می شود، خاطر نشان کرد: حیف مراکز تاریخی و جذابیت های استان و شیراز است که به دلایل مذکور تخریب شوند.
*به جای افزایش مکانهای تاریخی ثبت ملی شده، شاهد تخریب آن ها هستیم.
نماینده شیراز و زرقان با بیان اینکه متاسفانه به جای افزایش مکان های تاریخی ثبت ملی شده در فارس و شیراز شاهد تخریب آن ها هستیم، بیان کرد: بافت تاریخی شیراز به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ و با پتانسیل هم مورد بی مهری قرار گرفته است و مسئولان نسبت به آن بی توجهند.
*بودجه ۱۴۰۲ تورم زا است.
عضو کمیسیون آموزش با بیان اینکه قطعا بودجه ۱۴۰۲ هم به دلیل اینکه به دخل و خرج اختصاص یافته است بودجه ای تورم زا است، گفت: متاسفانه بودجه سال آینده هم به اقدامات و فعالیت های زیرساختی تعلق نگرفته است و در بودجه سال آینده کسری بودجه هم وجود دارد.
عضو کمیسیون آموزش در ادامه با بیان اینکه نیاز است تا نمایشگاه های گردشگری دو بار در سال برگزار شود، تصریح کرد: جهت رونق و توسعه گردشگری باید برای  برپایی نمایشگاه اقدامی اندیشید و توریست و گردشگر ان را جذب کرد و نمایشگاه گردشگری در فارس باید در ماه های اردیبهشت و زمستان برگزار شود.
نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه باید اقداماتی انجام داد تا به واسطه آن گردشگران زیادی برای دیدن از نمایشگاه به فارس بیایند و در هتل ها اقامت گزینند و در نهایت درصدی از هزینه نمایشگاه را از هتل ها دریافت کرد، تصریح کرد: هزینه های برپایی نمایشگاه نباید از غرفه داران تامین شود چرا که غرفه داران با مشکل مالی مواجه هستند.
عضو کمیسیون آموزش در ادامه از عدم حمایت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از فعالیت های مناسب جهت توسعه و رونق گردشگری انتقاد کرد و افزود: متاسفانه وزارت میراث و گردشگری به دلیل حجیم بودن نمیتواند سوبسیدهایی به اتفاقاتی مانند برگزاری نمایشگاه بپردازد و این وزارتخانه تمام بودجه ها را در امور جاری وزارتخانه هزینه می کند.
*دولت فضای مجازی را به مرور باز کند
نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه معتقدم در مرحله نخست برای فضای مجازی باید قانون تهیه کرد، گفت: در بسیاری از کشورها فضای مجازی به دلیل قانون هایی که دارد هیچ مشکلی برای هیچ شخص و دولتی ایجاد نمی کند و در کشوری مانند آلمان قانونی برای فضای مجازی وجود دارد که هیچ فردی نمی تواند بدون دلیل و مدرک به شخص یا دولت تهمت وارد کند.
عضو مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه آیا در کشور ایران ظرفیت برای نوشتن قانون وجود دارد، بیان کرد: در صورتی که قرار باشد هر فردی به هر نحوی که تمایل دارد در فضای مجازی فعالیت کند و به افراد تهمت وارد کند وظیفه دولت است که این فضا را مهار کند و دولت باید لایحه کنترل فضای مجازی را به صورت مهم به مجلس ارائه کند.نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه تاکنون نتوانستیم جرم فردی که در فضای مجازی به فرد دیگر تهمت زده را اثبات کنیم،بیان کرد: شوربختانه این اقدام امری دشوار است و نبود قانون در این حوزه شرایط را دشوار کرده است.وی با اشاره به اینکه معتقدم که دولت باید فضای مجازی را به مرور باز کند، تصریح کرد: اما قبل از انجام این اتفاق دولت باید قانون محکمی در رابطه با فضای مجازی و فعالیت در این حوزه تهیه و جهت تصویب به مجلس ارائه کند اما  تاکنون دولت هیچ اقدامی برای فضای مجازی انجام نداده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.